تبلیغات
برج اول کرمان (برادران عالم زاده) - مقدمه ای بر ساختمان های آجری و سنتی

صبح که درب خانه را باز می کنیم اول خدا را می بینم :

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo


نویسنده :شاهرخ پرویزی
تاریخ:سه شنبه 1 شهریور 1390-02:27 ب.ظ

مقدمه ای بر ساختمان های آجری و سنتی

مقدمه ای بر ساختمان های آجری و سنتی

پیدایش ساختمان های آجری در ایران را می توان از 1250 سال قبل از میلاد در بنای چغازنبیل دانست .

علاوه بر اسكلت سازی این بنای آجری در سرداب های این معبد وجود آجر در دیوار سازی و طاق های سهمی كه به عرضی 4 متر و ارتفاع نزدیك به سه متر و هشتاد سانتیمتر و در عمق ده متر كاربرد داشته كه تا به امروز به یادگار مانده است .

 

مجموعه بنای طاق كسرا تلفیقی از آجر و خشت و سنگ بوده است.

این بنا به دستور یكی از خلفای عباسی جهت استفاده پاره ای از مصالح آن تخریب شد كه فقط طاق كسرا و طاق نماسازیهای آن از خشت و یا گل بوده باقی مانده و حتی سنگ و آجر نمای اصلی این بنا را از آن برداشته اند.

 

بطور خلاصه آجر یكی از مصالح اصلی بنای عظیم تیسفون بوده است.

در سد ها و پل ها كه در دوران ساسانیان ساخته شده از آجر نهایت استفاده برده شده و قوس های مدور باربر با آجرهای مقاوم پوشش داده شده است. كه تعداد از آنها هنوز مورد استفاده می باشد.

در بناهای دوران اسلامی مانند مسجد جامع اصفهان كه گفته می شود قسمت هایی از آن متعلق به قبل از اسلام بوده و در شكل طاق پوشش های مقاوم آجری همراه با اسكلت سازی بنا و ستون های باربر و پی سازی آجری به وجود آمده است بدیهی است در زمان های مختلف در این مجموعه باستانی فضاهایی در اشكال زیبایی معماری سنتی ساخته شده است.

در دوره سلجوقیان بناها با اسكلت سازی و پوشش های آجری و نماها با گلچین های آجری به شكل های مختلف پدید آمده و بالاخره در دوران های بعد ساختمان های آجری طاق پوش رفیع در فرم دورهای تیز پوشش شده تا در دوران صفویه ساختمان های آجری با ایوان سازی و پوشش های تیز و كلیل و كلایه تحول بزرگی در بناهای آجری به وجود آورده است وجود آن آثار در معماری دوران های بعدی اثر عمیق داشته تا جائیكه معماری سنتی دوران اخیر نیز تحت الشعاع معماری زمان قرار گرفته است.

 

مصالح ساختمانی:

مصالح ساخت سازه های طاقی

مصالح ساختمانی را می توان یكی از عناصر اصلی كه می تواند تمامی روند ساختمانی را تحت تاثیر قرار دهد، بشمار آورد.

بطور كلی می توانیم مصالح مورد استفاده در بنای ساختمان را با مبنا قرار دادن مشخصات و كیفیات آنها به صورت زیر تقسیم بندی نمائیم:

-        قابلیت های فیزیكی و وزنی و دوام آن كه مشخص كننده و تفكیك كننده مصالح سنگین و مصالح سبك می باشد.

-        به قابلیت فنی و مقاومت آنها، كه می توانیم آنها را به دو دسته مصالح سفت و مقاوم در برابر فشار و مصالح ارتجاعی در برابر كشش تقسیم نمائیم.

-        به قابلیت فن استخراج و كاربرد آن كه می توان آنها را به دو دسته مصالح با شكل كاربردی مشكل و مصالح با سهولت در كاربرد تقسیم نمائیم.

-        به قابلیت بیان و یا حالت رنگ و شكل آنها

با ساده نمودن كمی تقسیم بندی بالا ، كه در ادامه برای ما مفید واقع خواهد شد می توانیم تمامی مصالح را به دو شاخه عمده تقسیم كنیم، مصالح سنگین (سنگهای طبیعی و ...) و مصالح سبك از قبیل( چوب و ...) .

با نگاهی كلی می توان دریافت كه در بیشتر موارد، مصالح سنگین دارای سفتی و سختی،‌مقاوم در برابر فشار و به سختی كارپذیر و از نوع شكل پذیر می باشند.

در عوص مصالح سبك مقاوم در برابر كشش و ارتجاعی و به آسانی كار پذیر هستند.

در این گونه شناسی می توانیم مصالح ساختگی را وارد نموده، مصالح ساختگی به دست بشر در واقع خلاقیت و محصول شناخت فنی او از تجربیاتش در طبیعت می باشد.

بدین ترتیب می توانیم در گونه اول مصالح را بسط داده و مواد رسی شكل داده شده مانند آجر خشت را به آن می افزاییم.

در مورد استفاده مصالح در معماری اسلامی ایران و بطور اخص در سازه های طاقی ما همان گونه اول یعنی مصالح سنگین را مورد بررسی قرار می دهیم.

در این میان از چوب بعنوان عنصری مقاوم در برابر كشش نه به صورت عنصری مقاوم در برابر كشش نه بصورت عنصری اصلی بلكه به عنوان عاملی برای كمك در برابر مشكلات ایستایی صحبت خواهد شد.

بخش مصالح را به دو قسمت اصلی مصالح سنگی و مواد رسی(آجر، خشت) و مصالح چسبنده(ملات های مختلف از قبیل ملات گچ، آهك ) تقسیم می نمائیم...
آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


آپلود عكس

آپلود عكس

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


آپلود عكس

آپلود عكس